Platformy dla osób niepełnosprawnych. Katowice

Windy – dźwigi do przejazdu osób oraz towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak również budowle pełniące funkcję obiektów użyteczności powszechnej, powinny być przystosowane do wymogów wszystkich użytkowników. Chodzi o konieczne udogodnienia, którymi są windy osobowe oraz towarowe, cz też platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – urządzenie znane od długiego czasu

Wbrew pozorom, winda w żadnym razie nie jest innowacyjnym narzędziem. Urządzenia te, napędzane energią mięśni niewolników, następnie zwierząt, a także z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w antycznym Rzymie w Pałacu Nerona czy Koloseum.
Współczesne windy różnią się od oryginałów wyłącznie współczesnym wyglądem a także podłączeniem do prądu, jednak reguła działania pozostaje jednakowa – każda winda transportuje osoby bądź materiały w dwie strony.

Rodzaje wind

Współczesne regulaminy budowlane jasno definiują konieczność instalowania wind w blokach mieszkalnych oraz biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było możliwe wyłącznie w domach pięciopiętrowych i większych, obecnie — w zależności od budowy samej windy — można je instalować w budynkach sporo niższych, również dwupiętrowych.

W budynkach mieszkalnych funkcjonują windy osobowo towarowe, służące do przewozu określonej liczby osób bądź rzeczy – na przykład sprzętów, z kolei w lokalach użyteczności publicznej instalowane są prócz tego rodzaju dźwigów, również windy o specjalnym przeznaczeniu, to znaczy platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w czasie używania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa lub osobowo-towarowa posiada zdefiniowany udźwig oraz objętość. Ta wytyczna powinna być bezwarunkowo przestrzegana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie przeciążony dźwig osobowy może skutkować awarią czy też nadzwyczaj niebezpieczną sytuacją którą jest odczepienie się liny nośnej. Podobna maksyma dotyczy platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem schematycznych środków ostrożności, platforma tego rodzaju powinna posiadać specjalne zabezpieczenia, ponieważ osoba siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z awaryjnego dźwigu.

Platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych to na ogół ze wszystkich stron oszklone kabiny, co również jest swego rodzaju środkiem zabezpieczającym użytkowników — w momencie awarii dźwigu, szklane zapory gwarantują doglądanie sytuacji oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednostką zamkniętą w wewnątrz windy, co posiada nadzwyczaj korzystny wydźwięk.

Zobacz także:
windy.